picdn.et

Maslenica – to tradycyjne rosyjskie święto narodowe, pozostałość jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to radosną zabawę urządzano corocznie na pożegnanie zimy i oczekiwanie wiosny. Obecnie są to prawosławne ostatki – czas przygotowania do Wielkiego Postu.

 

blogspot.com 

Głównym symbolem Maslenicy są bliny – rosyjskie naleśniki – popularne niczym nasze pączki i faworki w tłusty czwartek.

wordpress.com

Przez cały tydzień powstają specjalne miasteczka/ogródki, gdzie odbywają się koncerty oraz sprzedawane są pamiątki, jak również żywność (obowiązkowo bliny).

advantour.com

 Maslenica to jedno z ważniejszych i radośniejszych wydarzeń w życiu Rosjan. Powinna być obchodzona z rozmachem, pijana, pełna jedzenia (wręcz obżarstwa). Zgodnie z tradycją jest to również odpowiedni czas na spotkania rodzinne.

russia-ic.com

Maslenice świętuje się przez cały tydzień, stąd jej inna nazwa „Maslenaia niedziela”, co na polski bywa często tłumaczone jako

„Naleśnikowa niedziela”.

advantour.com

Każdego dnia odbywają się gry, zabawy oraz koncerty. Spośród całotygodniowego szaleństwa ciekawa wydaje się środa. Motyw przewodni dnia brzmi: Do teściowej na bliny! Tradycyjnie zięciowie odwiedzają swoje teściowe, u których częstowani są blinami. Należy jeść ile dusza zapragnie, niczego sobie nie żałować, gdyż zbliża się wielki Post.

NASZĄ INSPIRACJĄ NA DZIŚ SĄ OCZYWIŚCIE BLINY :-)

Podajemy prosty przepis na przyrządzenie placków oraz kilka propozycji ich podania:

vk.com

Składniki:

2 szklanki mąki gryczanej

1 3/4 szklanki mleka

1 jajko

25 g masła

25 g drożdży

2 łyżeczki cukru

łyżeczka soli

4 łyżki oleju

1 1/2 łyżki masła

Przygotowanie:

Mąkę przesiać do miski. W szklance letniego mleka rozpuścić drożdże, wsypać łyżeczkę cukru, dodać jedną szklankę mąki i wymieszać.

Naczynie przykryć ściereczką i postawić w cieple. Kiedy ciasto dwukrotnie zwiększy objętość, dodać ciepłe, stopione masło, cukier i żółtko. Dokładnie wymieszać trzepaczką, nakryć i postawić w ciepłym miejscu na 2-3 godziny.

Wyrośnięty zaczyn zamieszać, wlać resztę ciepłego mleka, stopniowo wsypać pozostałą mąkę i dodać szczyptę soli. Ciasto wyrobić łyżką i znów pozostawić do wyrośnięcia. Z białka ubić sztywną pianę i porcjami dodawać do ciasta, delikatnie mieszając. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany.

Patelnię mocno podgrzać i dno obficie posypać solą. Sól uprażyć, wysypać, a patelnię lekko ostudzić i wytrzeć ściereczką. Ten zabieg jest po to, żeby bliny nie przywierały. Gorącą patelnię posmarować olejem. Smażyć cienkie bliny z obu stron, dokładnie tak jak naleśniki.

Bliny można podać na słodko: z miodem, dżemem, czekoladą lub owocami:

fbcdn.net

anuttara.net

domohozyajka.com

 

Bliny można również podać na słono zawijając swoje ulubione dodatki w kieszonki:

etoya.ru

Życzymy smacznego :-)